Mobil Uygulama mı? Mobil Web Sitesi mi?

Bir mobil uygulama ya da web sitesi oluşturmakta kararsız kalıyorsanız yapılabilecek en iyi seçim hedeflerinize veya amaçladığınız hedef kitlenize göre hareket etmektir. Bunun için de amacınız büyük ölçüde geniş kitleye ulaşmak ve kendi yaptığınız içerikleri kullanıcılarınıza paylaşmaksa sizin için mobil web sitesi daha etkili olacaktır.Çünkü sizin tek paylaşımlı web sitenizde uygulama olsa bile kullanıcılar web sitenizi daha çok tercih ederek uygulamanızı indirmeyerek telefon hafızasını dolmasını istemeyecektir.

Mobil uygulamada ise daha çok kullanıcı etkileşimin yoğunlukta olduğu içerik gelişimin daha fazla yapıldığı alanlarda tercih edilmektedir. Çünkü mobil uygulamada kullanıcı uygulamada, web sitesine nazaran daha pratik girebilmektedir.Fakat kullanıcının sizin uygulamanızı indirmeye değer içerikler bulması da büyük önem arz etmektedir. Örneğin haber siteleri,sosyal medya uygulamaları, forumlar ,alışveriş siteleri veya mobil oyunlar genellikle indirilme olanağı yüksek olan uygulamalar arasındadır.
Peki gelelim her ikisinde olan arasındaki temel farklılıklara;

Erişim
Mobil siteye İnternet bağlanabilen her telefondan ulaşabilirken mobil uygulamalara ancak telefonunuzda yüklü ise ulaşabilirsiniz.  Ya da o anda uygulama mağazasından indirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca arama motorları için optimize edilmiş mobil siteler arama motorlarından gelen trafikten (organik trafik) ciddi şekilde yararlanmaktadır. Uygulamalar ise bu trafik kaynağından yararlanamamaktadır.

Maliyet
Mobil uygulamanın ciddi bir geliştirme maliyeti mevcut. Eğer tüm platformlarda olmak istiyorsanız hem Android hem de IOS için ayrı uygulamalar geliştirmelisiniz.Veya daha az bir maliyetle mobil web sitesine sahip olabilirsiniz.

Güncelleme
Web sitesinde yapılan güncellemeler gerçek zamanlı olarak kullanıcıya bağlı kalmadan yapılabilir. Fakat uygulamalarda yapılan güncellemeler de kullanıcılar telefonlarındaki uygulamayı tekrar güncellemesi gerekir. Bu nedenle uygulamanın güncellenmesi mobil web sitesine göre daha yavaş ve zahmetli olmaktadır.

Kullanım
Uygulamalar  telefonda yüklü olduğu için web sitesine göre daha az data aktarımı ile çalışabilir. Bu nedenle kullanım rahatlığı ve hızı web sitesinden daha iyidir.

ÖNCEKİ SAYFA